eminem

Temat: Ćwiartowanie diagramów
...stanowi, że rura jest rurą, a nie nierurą. (...) Po wielu dziesiątkach lat wytężonej pracy doszła do wniosku, że istotą rury jest dziura. (...) Po wielu debatach ustalono, że rura to dziura plus wlot i wylot (...) Czyli wprawdzie dziura, ale gruba. Jak gruba? Oto klucz zagadnienia. (...) Jak długa więc ma być rura? Odpowiedź: rura powinna być ani nie za długa, ani nie za krótka, ale średnia, czyli w sam raz. (...)" To oczywiście nie koniec opowiadania Mrożka. Cała historia jest fascynująca, choć kończy się tragicznie. Wracam do niej czasem i zawsze mam wrażenie, że Mrożek pisze o krzyżówkach, a rury podstawił tylko po to, żeby nie narazić się krzyżówkowemu lobby. I całkiem poważnie uważam, że krzyżówki czeka tragiczny los rur z "Historii", jeśli uznać, że istotą krzyżówki są skrzyżowania. I teraz odpowiedź Mrożka, Reptarze, na Twoje...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,9292178,9292178,Cwiartowanie_diagramow.htmlTemat: a myślalem że juz mnie nic nie jest w stanie ..
...gdyby nie powaga sytuacji to mógłbym nieźle się uśmiać... ...to co opisałaś jako żywo przypomina mi opowiadania Mrożka... ...myślałem że taki bardak może być tylko w kraju... ...chociaż tu nigdy nie spotkałem sie z czymś takim...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,11086,13556487,13556487,a_myslalem_ze_juz_mnie_nic_nie_jest_w_stanie_.html


Temat: Maturzyści, jak po jęzuku polskim?
na rozszerzeniu był do tekst czesława miłosza o literaturze polskiej jako test czytania ze zrozumieniem, do analizy pierwszy temat to opowiadanie mrożka pt. lolo- trzeba było zwrócić szczególną uwagą na sposób kreacji bohaterów i na czym polegała parabola w tym utworze, drugi temat, coś ro roli słów- ale nie pamiętam, gdyż pisałam pierwszy
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,157,79151928,79151928,Maturzysci_jak_po_jezuku_polskim_.html


Temat: wakacje do końca życia
entuzjazm, entuzjazm, entuzjazm zazdroszczę, zazdroszczę, zazdroszczę chociaż przypomina mi się opowiadanie Mrożka z pociągu życzę udanych pomimo
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,194,4654224,4654224,wakacje_do_konca_zycia.html


Temat: Polityczny fason kiecki Barbary Hoff
Całkiem jak u Mrożka :-) W jednym z opowiadań Mrożka bohater pisze na ścianie w szalecie publicznym "Generał Franco wam pokaże" i potem czuje, jak wyrastają mu orle skrzydła :-)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,933,56380368,56380368,Polityczny_fason_kiecki_Barbary_Hoff.html


Temat: Politycy i opozycjoniści bronią Kuronia; Gierty...
Myślą też się nie splamił.Ani działaniem przyzwoitym też. Tylko potwatzami na tych co coś zrobili jak Lucusie pisali w sraczach precz z komuną. (Lucuś to taki jeden z opowiadania Mrożka-ukrytego komucha)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,47895260,47895260,Politycy_i_opozycjonisci_bronia_Kuronia_Gierty_.html


Temat: Historia przez osobiste H
> Jak tez sobie wyobrazasz ponadczasowe i ponadprzestrzenne docieranie do prawdy > o > relacjach jednostka-spoleczenstwo bez oparcia o konkretne historyczne fakty? Pierwszy z brzegu przyklad- opowiadania Mrozka- nie sa one oparte na konkretnych historycznych faktach, a mowia duzo prawdziwych rzeczy nt. relacji jednostka-spoleczenstwo, czesto na 3 stronach tekstu. Podobnie slawna u nas Ferdydurke czy malo znana u nas Sprawa osobista Oe czy wiele, wiele innych lacznie z ludowymi podaniami/legendami.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28749,59002458,59002458,Historia_przez_osobiste_H.html


Temat: a to ciekawe...
Nikt nie spodziewa sie Hiszpanskiej Inkwizycji !!! Chłopaki sciągneli pomysł z opowiadania Mrożka - tytuł o ile pamietam "Firma "Jeden"" Pozdrawiam Paweł - Dlaczego Sołtys w Wąchocku ma okragłe pole? - bo sobie kupił konia z cyrku - Czemu w wąchodku wiażą świniom supelki na ogonach? - Żeby między sztacheami w płocie nie uciekały W Wachocku wychodowano zboże jak słupy elektryczne - takie wielkie? - nie, tak gesto rozmieszczone
Źródło: topranking.pl/1549/a,to,ciekawe.php


Temat: METODA B.S.M.
...wizualizuję mitozę neuronów w hypokampie.Też mnie tu wyśmali.Raz dziennie 15 min w relaksie. Efekt spodziewany jest po dwóch latach i oczywiscie nikt nie pozwala odstawiać leków.Mogę podać gg dla wzajemnego podtrzymywania się na duchu- też cenne.No i bardzo ważne: wybaczanie (sobie i bliźnim), mnie ogromnie odblokowało.Co do Lourd owe natychmiastowe uzdrowienia były zawsze poprzedzone latami modlitw. Do czytelników: opowiadania Mrożka owszem i cały Pratchett.Szykuję się na" Miłóśc w czasach zarazy", ale mam jeszcze stosik do przeczytania.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,15184,86699027,86699027,METODA_B_S_M_.html


Temat: M. Giertych złożył hołd generałowi Franco
W jednym z opowiadań Mrożka, bohater nowelki Lucuś pisał po scianach w sraczu: Generał Franco wam Pokaże ! Moze to był Giertych !?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,44653726,44653726,M_Giertych_zlozyl_hold_generalowi_Franco.html


Temat: Idzie lustracja dziennikarzy
"Autorytety" zaczeły uzywać argumentów przy których opowiadania Mrożka to mały pikuś. Np Naczelny GW opisuje ostatnio ( i cytuje) pewne wyjątki z pism marszałka Piłsudskiego - które ( w zamyśle Naczelnego) niezbicie dowodza ze gdyby zył w naszych czasach ,byłby przeciwnikiem lustracji i dekomunizacji. Mysle ze po zapoznaniu sie z tym tekstem marszałek odstąpiłby od pomysłu obrony Warszawy i pokonania Tuchaczewskiego.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,645,34376176,34376176,Idzie_lustracja_dziennikarzy.html


Temat: Opowiadanie Mrożka
Opowiadanie Mrożka W Autobiografii Gurua opowiada opowiadanie króre czytała leżąc w szpitalu po porodzie. Nie wymienia jego tytułu, bo go nie zna. Czy ktoś z was może się zainteresował i wie jakie to opowiadanie?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,14722,21705263,21705263,Opowiadanie_Mrozka.html


Temat: laurka Michnika dla Macierewicza
najbardziej tkwią tam wierni czytelnicy którzy codziennie przychodzą do kiosku po tę krynicę prawdy. czy redaktorzy GW mogą im teraz napisać że wszystko to co w co kazali im wierzyć przez te lata było jedną gigantyczną manipulacją? Toż czytelnicy GW mogliby skończyć jak chłopcy z opowiadania Mrożka "Słoń".
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,50642660,50642660,laurka_Michnika_dla_Macierewicza.html


Temat: co 20-latka powinna przeczytac?
:) poczucie humoru forumkowiczów jest żenujące... Polecam opowiadania Mrożka-tam to dopiero jest pzredstawiony inteligentny dowcip, w przeeciwnieństwie do poziomu, który tutaj pozostawia wiele do życzenia Interesujące są biografie kontrowersyjnych ludzi np.Andego Warhola,Picassa. Może dorobek Dostojewskiego?Cortazara?Gombrowicza? nie mogę polecić nic konkretnego, gdyż nie wiem w czym gustujesz poczytaj recenzje książkę na merlinie np:)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,151,43773309,43773309,co_20_latka_powinna_przeczytac_.html


Temat: WIĘCEJ DYSKUSJI MNIEJ OSOBISTYCH UTARCZEK
Dużo bohaterstwa i odwagi, bo anonimowo. W oczy już pyskować nie kazdy się odważy. Dedykuję wam "Lucusia" z pewnego opowiadania Mrożka, który anonimowo w kilblu pisał.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,68,28152662,28152662,WIECEJ_DYSKUSJI_MNIEJ_OSOBISTYCH_UTARCZEK.html


Temat: Do Admina (Adminki?)
Biedaczek, jak ten Lucuś z opowiadania Mrożka. Jura
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51283,102843561,102843561,Do_Admina_Adminki_.html


Temat: radosna nowina - za pieniądze z FOZZ zakładano TVN
...umknęło | | sądowi to, ze autorem tego dokumentu jest tenże Macierewicz. | A jakie ma znaczenie, kto jest autorem? | Takie, że Macierewicz praktycznie powołuje się sam na siebie. | bo spory czas miał do czynienia ze środowiskiem WSI jako urzędnik | państwowy więc jego wiedza i doświadczenie w tym temacie jest | z pewnością wystarczająca aby stwierdzić, że PRLowskie służby | aktywnie uczestniczyły w zakładaniu TVNu ROTFL. Było kiedyś takie opowiadanie Mrożka o tym jak powoływano pewną komisję, która miała zbadać przekręty popełnione przez jakiś tam Komitet [1] Komisja składała się wyłącznie z członków komitetu, którego przekręty miały być badane. Skład komisji umotywowano tym, że te osoby najlepiej znają badaną sprawę :-) [1] Być może nie był to jakiś Komitet, ale jakaś Rada do spraw czegoś tam  albo jakieś inne ważne Ciało. Dokładnej nazwy...
Źródło: topranking.pl/1742/radosna,nowina,za,pieniadze,z,fozz,zakladano.php


Temat: Ćwiartowanie diagramów
..."No, dobra", powiedziałem i krzyżówka zniknęła. > Sprowadzając rozważania do jednostki, mógłbyś nazwać "krzyżówką" odpowiedź na > pytanie "czy dwa plus dwa to cztery". Jeśli tylko narysujesz trzy kwadraty, > w które da się wpisać TAK (albo NIE), to masz krzyżówkę nie, to nie będzie krzyżówka, bo należy określić, co jest istotą krzyżówki. Jednym z moich ulubionych opowiadań Mrożka jest "Taka sobie historia" o rurach, które zastanawiały się, co jest istotą rury. Tu wkrótce nastąpi dłuższy cytat, który ułatwi odpowiedź na Twoje pytanie, które i ja sobie czasem zadaję: > Bo po co krzyżówka jest krzyżówką? cdn pozdrawiam
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,9292178,9292178,Cwiartowanie_diagramow.html


Temat: Czy jest tu Misza? Niech poczyta.......
Szirokaja dusza:)) Gość portalu: Bor'ka napisał(a): > Misza, kiedy odwiedzasz forum Wyborczej, staraj sie zachowac chociaz pozory > kultury. Wiem, ze to trudne. > Noo..., to nie jest Wasz styl. > Wasz styl to...no mniejsza o to. Nie dlaczego ma pozorować cokolwiek to jest wolne forum. No, nie? A nawiasem przypomina się jedno z opowiadań Mrożka jak to Rosyjska emigracja artystyczna była odbierana przez Francuzów, co by nie zrobili narzygali na obrus, czy coś takiego to było takie Rosyjskie. Szirokaja dusza.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,50,5000078,5000078,Czy_jest_tu_Misza_Niech_poczyta_.html


Temat: SLD nie oceniło działaczy podejrzanych w sprawi...
...mi zależeć, d) znudziło mi się, e) przeżyłem satori i zobaczyłem rzeczy takimi jakimi są, f) przestałem siebie okłamywać, g) uderzyłem się w głowę, h) nigdy nie przynależałem świadomościowo... znasz mnie i wiesz, iż osobiście uważam, że wszystkie odpowiedzi są poprawne choć przychylam się do tej, że jak to "uciekłem" skoro ciągle jestem. woda nie znika - zmienia tylko stan skupienia. wiesz... jest takie opowiadanie mrożka, w którym spadający łączą się w wielkie, splątane, cuchnące kule nóg i rąk posiadające własną nieświerzą grawitację. polecam. całusy...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,70,18758399,18758399,SLD_nie_ocenilo_dzialaczy_podejrzanych_w_sprawi_.html


Temat: chyba się pożegnam
Iod nie żegnaj się, już będziemy grzeczni i mili :)) Na dowód postępujących przemian oświadczę, że nawet opowiadania Mrożka aktualnie czytam - to chyba jeden z Twoich ulubionych autorów?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,229,52541627,52541627,chyba_sie_pozegnam.html


Temat: polski rozszerzony
Tekst milosza byl prosty, pytania tez. Tylko, ze nijak sie mialy do tekstu. Nie bardzo potrafilam znalezc na nie odpowiedzi :) Opowiadanie Mrozka bylo swietne ;) Czy wam czegos nie przypominalo?..."to Pinki, to Pinki jest i Mozg, Mozg, Mozg, Mozg... ;)"
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,157,79049975,79049975,polski_rozszerzony.html


Temat: jaka książka rozśmieszyła cię do łez
Tak!!! Opowiadania Mrożka - prześmieszne. I "Z głowy", Głowackiego.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,151,59771549,59771549,jaka_ksiazka_rozsmieszyla_cie_do_lez.html


Temat: zakochana Pistacja;-)
kendo napisała: > nick000 napisał: > > > hahahahahahahahahahahahahahahahahahaah, rekord świata humoru i satyry )) > ) > > ale bylo milunio poczytac prawda nicku????????????? ) jasne, czyta się jak opowiadanie Mrożka
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,11086,18431220,18431220,zakochana_Pistacja_.html


Temat: co byście polecili laikowi?
...fantastycznych - nie dla mnie Potter, Tolkien itp. z pozycji, które mi się podobały mogę wymienić: opowiadania Iwaszkiewicza 'Norwegian Wood' 'Oskar i pani Róża' Schmitta 'Piąte dziecko' Lessing 'Spóźnieni kochankowie' Whartona 'Córka dyrektora cyrku' Gaardera 'Traktat o łuskaniu fasoli' Myśliwskiego 'Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze' Veteranyi 'Murzyn' Gromača 'bliźnięta Fahrenheit' Fabera niektóe opowiadania Mrożka 'gdybym ci kiedyś powiedziała' Budnitz Uważam, że są to książki, które mają w sobie magię, ogromnie mi się podobają i chciałbym właśnie czytać więcej. tylko nie żadnej chały. najlepiej coś wyważonego, nostalgicznego, z atmosferą i nie jakoś strasznie wesołe (generalnie rzecz biorąc lubię rzeczy smutne ;filmy, piosenki etc.) podałem też mój wiek, ale nie myślcie, że lubię powieśći dla...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,151,93850496,93850496,co_byscie_polecili_laikowi_.html


Temat: co dziś było na polskim?
na podstawowym bylo: 1. opisz odrodzona polske na podstawie fragmentu przedwiosnia 2. opisz model rodziny na podstawie tanga mrozka i chlopow + czytanie ze zrozumieniem o 'magii jezyka' - tekst latwy i przyjemny, rozwiazuje sie bez wiekszych problemow:) rozszerzony: 1. analiza interpretacja wiersza w.h. audena - muzeum sztuki wspolczesnej 2. cos o grotesce na podstawie opowiadania mrozka i szewcow osobiscie wybralem temat 1 na podstawowym i 1 na rozszerzonym pozdrawiam :)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,157,35062923,35062923,co_dzis_bylo_na_polskim_.html


Temat: DODATKI MIESZKANIOWE - NIE TYLKO DLA "DN"
panie DN rozumiem, ze jako sflustrowany mieszkaniec oczekujesz odpowiedz..ale po co skoro jestes anonimowy, nikt o zdrowym rozsadku nie prowadzi dyskusji z "zyczliwym uprzejmie donosze" ..rozumiem to w mysl jednego z opowiadan Mrozka o rewolucjoniscie wypisujacym hasla na scianach ubikacji. W stylu przecz z przeczem ..:)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,55,24068987,24068987,DODATKI_MIESZKANIOWE_NIE_TYLKO_DLA_DN_.html


Temat: Rokita: Renegocjacja traktatu może zaostrzyć st...
ten "Zwrot" polega na polemizowaniu z kazdym menelem cuchnącym piwem. rzeczywiście, wjekopomna zmiana i dziejowa. normalnnie, dumni jesteśmy. prezio pójdzie pod kiosk i powie im: "spieprzajcie dziady!" - a co, groźny jest. junkier, pewnie nie znasz, przeczytaj sobie opowiadania mrożka - bedziesz mógł poradzić preziowi żeby na następny wyjazd do niemiec zabrał ołówek. bedzie mógł wtedy w toalecie [w końcu to jedyne miejsce które w niemczech zna] napisać na ścianie "generał franco wam pokaże"
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,54239738,54239738,Rokita_Renegocjacja_traktatu_moze_zaostrzyc_st_.html


Temat: Wyśmiana premiera iPhone'a
Wyśmiana premiera iPhone'a Lać to można ze śmiechu z Amerykanów, że stali po jakieś migające gó.. w kolejkach. I z idiotów z Orange, którzy chcieli wygenerować podobny idiotyzm w skądinąd trzeźwo (choć na gazie) myślącym narodzie. Paru idiotów którym tzw kultura korporacyjna wyżarła mózg myśli, że można ludziom wepchnąć każdy chłam. Dla wykształciuchów polecam opowiadanie Mrożka o półpancerzach praktycznych. Tenże wieszcz opisał w nim mechanizm podobnych zdarzeń.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,48,83702056,83702056,Wysmiana_premiera_iPhone_a.html


Temat: Jestem masochistką
...napisał: > Moni, co Ty piszesz?!?! Daj spokój. Jakie łamanie? Jaki stos? Jaki >krzyż? Błagam Cie, marek. A te wszystkie komentarze świętoszkowyatych PiS- owców? A te teksty oceniające? Uważasz, że ci, którzy pisza sa choć o krztynę lepsi? Tak? Na jakiej podstawie? 1) sa za mlodzi i SB się nimi nie interesowała 2) byli "nikim" w tamtych czasach i SB sie nimi nie interesowała (czyżby syndrom Lucusia z opowiadania Mrożka?) 3) byli kimś, SB sie nimi interesowała, ale za cholerę nie wciągnęła ich na listę TW, bo byli w tzw. grupie chronionej. Ja osobiscie nigdy nie znalazłam się na liście ich zainteresowań, bo jestem za młoda (mimo że lustracji bym podlegała). Ale wiem, że ja, jak i każdy człowiek, mam swoje ciemniejsze strony i gdyby ktoś chciał mnie szantażować, to nie wiem (nie byłam w takiej sytuacji), czy byłby ze...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,48555,72169088,72169088,Jestem_masochistka.html


Temat: Rozwodnik szuka kobiety
...wybierz 1. Znowu Aniol mowi: bierz 2. Ale i tak wybiera człowiek i czlowiek dokonuje wyboru i mowi; 1, a nie 2, a dobra biore 1... A aniol mowi 2!!!To my wybieramy, jestesmy kowalem losu. Aniol daje natchnienie, ale to od nas zalezy czy umiemy je rozpoznac i czy je posluchamy:) Czesto po zlym wyborze mamy wyrzuty sumienia. kurcze gydmy wzial 2, a myslałem nad tym... Ale zycie juz poczynilo swoje koleje losu, juz poszlismy ina droga i odwrotu nie ma. Polecam opowiadanie Mrozka Wina i Kara. Chyba ma taki tytuł. Tam Aniol nie ma wpywu na niegrzecznego chlopca,. Mowi do niego, a on nie slucha go. Robi co innego. Zaglusza sumienie. W kocnu ANiol go bije, kopie itd:)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,343,27672409,27672409,Rozwodnik_szuka_kobiety.html


Temat: O?wiata i przyszły budżet
...porządku , organizacji . widzisz a to świadczy o nieudolności nauczycieli i nieprawdą jest, że jest to nagminne. Wystarczy odwołać się do przykładu naszego TZN-u są tam osoby, które swym spojrzeniem stawiają rozbrykanych wyrostków na baczność...pedagog szkolny p.Aneta > Ja trzeźwo myslę , nie boję się dlatego mowa moja twarda . > > na stadionie podczas rozruby . hmm...raczej przypominasz mi bohatera z jednego opowiadań Mrożka, który wlaczył z ustrojem wymalowują na ścinach toalet "precz". Pogratulować odwagi po żal się Boże belfrze
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,55,70871629,70871629,O_wiata_i_przyszly_budzet.html


Temat: Jaka lektura wam się podobała (tak dla odmiany)???
...nas, że jesteśmy nieambitnymi, utelewizyjnionymi licealistami, którzy sabotują forum "książki" i wyżywają się na programi szkolnym. A tymczasem kilka lektur by się owszem, znalazło. Do moich ulubionych (są to oczywiście lektury z czasów liceum, bo tych z podstawówki już nie pamiętam) należały- Potop, Dżuma, Inny Świat, poezja młodopolska, poezja dwudzeistolecia międzywojennego, W małym dworku, Granica, Opowiadania Mrożka, Sklepy cynamonowe, Zbrodnia i kara... mam wymieniać dalej?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,151,9721966,9721966,Jaka_lektura_wam_sie_podobala_tak_dla_odmiany_.html


Temat: Po co kupować Maka
...w kinach zanudzaczy od Moralnego Niepokoju; jak ktoś się chce pośmiać, to niech złowi "Saturday Night Live" anteną satelitarną, zamiast oglądać te wszystkie "Piwnice pod Baranami"; jak ktoś chce kupić samochód, to niech jedzie zmywać gary do Francji i wróci małym paroletnim citroenem, zamiast tracić zdrowie na polonezy i maluchy. Dla mnie wszystkie takie szalenie odważne antyreżimowe kabarety były jak ten gościu z opowiadania Mrożka, który nic innego nie umie poza demonstrowaniem niekompletnego uzębienia i mamrotaniem "wybili, panie, wybili". Mniej więcej całą polską kulturę lat 80. postrzegam jako po prostu dalszy ciąg polonezów i niedogrzanych autobusów, czyli ogólnej syfiastości PRL, od którego wolałem raczej uciekać jak najdalej, niż odnosić się do niego jakkolwiek, a choćby i piosenką o dekrecie. | (swoją drogą, aż taki...
Źródło: topranking.pl/1332/po,co,kupowac,maka.php


Temat: Kolejny "skandal" wytropiony przez pismaków GW
reakcjonista1 napisał: > sam z siebie się śmiejesz? :-) > rewolucyjne. kiedyś spróbuję. hehehe Lubisz słowo rewolucja co u reakcjonisty szokujące. Może jesteś jednak zakamuflowanym komuchem? Przeczytaj sobie opowiadanie Mrożka "Jak zostałem rewolucjonistą" Bardzo pouczające :]
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,57443257,57443257,Kolejny_skandal_wytropiony_przez_pismakow_GW.html


Temat: opowiadam się
..... umiem już urodzić dziecko i wysadzić w powietrze dom. Ostra końcówka. Przypomniała mi opowiadanie Mrozka o niegrzecznym chłopczyku, ktorego anioł stróż zaczął szturchać za niedojadanie śniadań. Chłopczyk zgrzeczniał, ale pokątnie brał chyba jakieś lekcje, bo też tak ostro przyprawił końcówkę. Pozdrawiam, Grzegorz
Źródło: topranking.pl/1514/opowiadam,sie.php


Temat: Cała Europa szuka olsztyńskiego gangstera
Nie jest chyba tak źle, jak my to widzimy. Do takiego wniosku dochodzę po lekturze artykułu "Glejt dla oskarżonego" (Rz. 21.05.04), w podsumowaniu którego znaleść można taką sentencję: "Ta sytuacja przypomina nieco świat z opowiadań Mrożka". Zatem, czy za ten stan rzeczy nie powinien odpowiadać Mrożek? Wszak realizowane są jego wizje i mogły one mieć wpływ na rozstrzygnięcia osób w tzw. sprawie olsztyńskiego gangstera.:))) pzdr.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,64,12780896,12780896,Cala_Europa_szuka_olsztynskiego_gangstera.html


Temat: Polski rozszerzony - LOLO
Opowiadanie Mrozka "Lolo". Bohaterem byl szczur - mowiacy, myslacy. Czyli personifikacja.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,157,79410382,79410382,Polski_rozszerzony_LOLO.html


Temat: sprawa sądowa o nieistnienie uchwał
xxxll dokonał "twórczej" interpretacji Mrożka xxxll napisał: > A ty jesteś tym karłem "reakcji" o którym pisze Pan Mrożek. > Ty i tak tego nie zrozumiesz. xxxll-ku, poproś jakiegoś licealistę, aby ci wytłumaczył przesłanie tego opowiadania Mrożka. O ile masz jakieś kontakty w sferach ludzi średnio wykształconych.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,523,81248476,81248476,sprawa_sadowa_o_nieistnienie_uchwal.html


Temat: Kolekcja "Gazety"
Proponuję coś z fantastyki. I koniecznie Gombrowicza i opowiadania Mrożka!
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,17,13174994,13174994,Kolekcja_Gazety_.html


Temat: Staniszkis nadal się obawia władzy i ELYT
...w dniu nauczyciela i powiedział - Mam dwa bilety do teatru na sztukę pisarza radzieckiego "Droga przez mękę". Może ktoś z was wybierze się na nią? Zapanowała konsternacja. Wcisnęliśmy się w ławki unikając jego wzroku. - Bo mi nba tych biletach nie zależy - powiedział. - Swoją drogę przez mękę już przeszedłem i drugi raz nie mam ochoty. W klasie maturalnej zrezygnował z wykładów. Zamiast tego czytał nam na głos opowiadania Mrożka, a świetnie to robił, my natomiast musieliśmy wygłaszać referaty, wedle których wpoystawiał nam oceny końcowe. - Na temat historii po 1918 publicznie nie będę się wypowiadał. Pewnie juz długo nie pożyję, ale to chyba jeszcze nie powód, żeby tracić pracę - wyjaśnił. - Radźcie sobie sami. Był bardzo stary i schorowany. Absolwent naszego liceum jeszcze sprzed wojny. Brał udział w powstaniu. Miał w...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,15482951,15482951,Staniszkis_nadal_sie_obawia_wladzy_i_ELYT.html


Temat: Jaką pierwszą książkę SF przeczytaliście ?
Trzeba by zdefiniowac pojecie "sf". Czasem w anglojezycznych publikacjach mianem "sf" oznacza sie wszystko co jest fantastyka, a wiec tez np basnie. U mnie zaczelo sie w 5 klasie szkoly podstawowej, po lekturze opowiadania Mrozka "Wesele w Atomicach". W tym samym mniej wiecej czasie, rowniez na lekcji polskiego, omawialismy "Bajki robotow" Stanislawa Lema. Ja bylem wowczas na etapie pochlaniania ksiazek o Indianach, choc juz moze nie w wykonaniu Karola Maya, a np Wernica i Okonia. Pisalem nawet powiesc osadzona w realiach Dzikiego Zachodu.;) Ale po gwaltownym przestawieniu sie na fantastyke powiesc trzeba bylo zakonczyc....
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,139,56578499,56578499,Jaka_pierwsza_ksiazke_SF_przeczytaliscie_.html


Temat: Opowiadanie Mrożka
Szukając odpowiedzi na to pytanie, zaczęłam nawet przekopywać stare wątki ( opowiadania Mrożka również), bo wydało mi się wprost nieprawdopodobne, żeby dotąd nikt na nie nie odpowiedział. Albo słabo szukam (wolno idzie, bo wciąż mnie coś innego wciąga), albo faktycznie: opowiadanie - widmo. Szukam dalej
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,14722,21705263,21705263,Opowiadanie_Mrozka.html


Temat: Abp Józef Życiński o wyzysku w hipermarketach
...co by się stało, gdyby hipermarkety okazały się zatwardziałe w swoim uporze, Kościół wezwałby wiernych do bojkotu tych sklepów, a wierni usłuchaliby tego wezwania. Rysują się dwie możliwości. Pierwsza - że właściciele hipermarketów, przerażeni skutkami bojkotu, podnieśliby pracownikom pensje, dajmy na to, do 1000 zł miesięcznie. Pracownicy byliby zadowoleni, Kościół z pewnością także, niczym Anioł Stróż z opowiadania Mrożka o niegrzecznym chłopczyku. Kiedy jednak okazałoby się, że wskutek podwyżki płac (od których naliczana jest również składka ZUS) wzrosły ceny towarów, to zadowolenie pewnie by się zmniejszyło. Druga możliwość jest zdecydowanie gorsza; właściciele hipermarketów dochodzą do wniosku, że trzeba zwijać interes, więc sprzedają obiekt do pocięcia na złom, no a pracowników zwalniają z powodu...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,62,24642337,24642337,Abp_Jozef_Zycinski_o_wyzysku_w_hipermarketach.html


Temat: Dyskusja na forum , a netykieta i regulamin
O tym, czy ktoś jest złodziejem, przestępcą itd niech zadecydują niezawisłe sądy. W tzw. realu rzucając obelgami naraziłbyś się na to, że dostaniesz w mordę. Tutaj anonimowo możesz walić ile wlezie. Jakież to odważne! Przypomina to opowiadanie Mrożka o dzielnym Lucusiu, który walczył z systemem pisząc "precz!" w miejskich toaletach.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,94,72740911,72740911,Dyskusja_na_forum_a_netykieta_i_regulamin.html


Temat: Zakazane dowcipy? Uważaj, co opowiadasz o kaczkach
...o Jacku i Placku. GW sugerujac wprowadzanie cenzury w Polsce dodaje kilka mało dowcipnych komentarzy nijakiego Jurka co to jeszcze bedzie zakazane. Dzisiaj kolejny odcinek. Jacyś ludzie sie boją że ich, jak to okresliła GW dowcipne żarty w internecie, zakończą sie wiezieniem (dlaczego? niewiadomo, nikt nawet nie bąknął o karaniu zartownisiów) Na poczet tego strachu juz likiduja swoje "dowcipne". BYło takie piekne opowiadanie Mrożka o takim odważnym Kaziu co wieczorami wychodził na akcje. To znaczy w miejskm szalecie pisał "Precz z Franco". Dziś gdy plucie na władze nic nie kosztuje wypisywanie takich bredni ze ktoś sie boi ze go wsadza za wolność słowa jeszcze bardziej smieszy.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,644,31691604,31691604,Zakazane_dowcipy_Uwazaj_co_opowiadasz_o_kaczkach.html


Temat: Pozdrowienia od Róży
Do spowiedzi, Perełko!!! Czy nie wiesz, że nieumiarkowanie w jedzeniu i PICIU(!) to jeden z grzechów głównych???!!! A najlepiej - znajdź sobie takiego kotka, jakiego miał facet z opowiadania Mrożka "Mały przyjaciel". To by Ci na miesięcy parę permanentny od jakiegoś czasu problem Twej rozwiązłości rozwiązało. Pozdrawiam. PS. Niezłe jest też zimne piwo. PS.(bis) Na pocieszenie opowiem Ci dowcip, który (co, niewątpliwie, dodaje mu pieprzyku, ostatnio słyszałem od znajomego księdza. Jezus, zmierzając do Wieczernika na spotkanie z apostołami, słyszy już z daleka,...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,13,20201,20201,Pozdrowienia_od_Rozy.html


Temat: Watek o porzucanych zonach
Jest takie opowiadanie Mrozka jak to ktoregos dnia facet zauwazyl, ze ma zone z plasteliny. Wiec moze tu tez tak bylo!
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,11918,20281513,20281513,Watek_o_porzucanych_zonach.html


Temat: "Obawiamy się, że kilku członków...
"Obawiamy się, że kilku członków... ...Pańskiego rządu znalazło w Balcerowiczu chłopca do bicia. Szef NBP jest jak kot z opowiadania Mrożka, który zbiera wszystkie pryszcze od pozostałych kotów." zrodlo: wyborcza.gazeta.pl/info/artykul.jsp?xx=890627&dzial=0115 stopy procentowe - co to za zwierz i z czym to sie je? dlaczego nagle urosly do rangi problemu na skale narodowa? czy ktos moglby mnie w tej kwestii oswiecic? licze na merytoryczne wyjasnienia, a nie dywagacje na temat konfliktu miller versus balcerowicz.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,72,2253065,2253065,_Obawiamy_sie_ze_kilku_czlonkow_.html


Temat: Do Strangera
Do Strangera Panskie nicki przypominaja pisanine staruszka z opowiadania Mrozka. Staruszek pisze podania do ONZ o przekazanie mu wladzzy nad swiatem, uzasadnia to swoja "lepszoscia". Inni zadaja wladzy bo maja pancerniki , on - staruszek nie ma pancernikow i dlatego jest lepszy. Nie chce obrazac Strangera, przywolam wiec lagodniejsze porownanie. Otoz na forum wystepuje p. Piotr Kraczkowski. P.K.ma slabe wyksztalcenie nie zna jezykow i nigdy nie byl w krajach o ktorych pisze. A pisze glownie o...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,50,22564961,22564961,Do_Strangera.html


Temat: My tu gadu gadu ... a tam ... ;-))) czesc 24
Orczyk. Przypomnij sobie opowiadanie Mrożka. U nas się rżnie konwencjonalnie, nożem
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,12248,16961526,16961526,My_tu_gadu_gadu_a_tam_czesc_24.html


Temat: enrike iglesias
Jarek Dabrowski <jd@polbox.comwrote: | Poproszę pół na pół. | I piwo!!! (c) Mrożek  ;-)))))))) Mógłbyś jasniej ? (nie monitor !) Takie opowiadanie Mrożka. Bohatera zapytano na przyjęciu "kawę czy herbatę?". Ten długo się zastanawiał - jeśli zamówi herbatę, kawa będzie niedowartościowana i na odwrót; aby zyskać na czasie, poszedł do kibla itd., w końcu odpowiedział: - Poproszę pół na pół. I piwo!         S. Slawomir.Stachniew@ifj.edu.pl http://www.ifj.edu.pl/~stachnie GS/CS d- s-:- a- C++ ULH P L+ E- W++ N++ !o K? w-- O++ M- V PS-- PE++...
Źródło: topranking.pl/1749/enrike,iglesias.php


Temat: Ktoś rozwala do końca ruiny Wieży Quistorpa
...ukarany mandatem karnym. Odpowiednie służby się tym zajmą. Wieża Quistorpa woła o pomstę do nieba a sama sięga dosłownie parteru. Parteru sięga też kompetencja naszych władz. Wg tych władz - to chyba trzeba zasypać ruiny wieży kopcem - w ogóle wszystko zasypać. Mur szwedzkiego fortu zasypać - podziemia zasypać. I dopiero, jak ktoś coś zrobi odpowiednie władze się tym zainteresują. Przypomina to sprzedawanie dziury z opowiadania Mrożka. Dziura jako dziura jest do przejęcia za darmo. Park kasprowicza jest ciagłością i wieża Quistorpa do niego należy - była też kiedyś wieża spadochronowa i cały ten teren aż do głębokiego powinien być uporządkowany i musi być zorganizowanym terenem rekreacyjnym - obszarem aktywnego spędzania czasu przez szczecinian. A nie powinien być chlewem, który kończy się za różanką. I raczej ten, kto...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,70,85696974,85696974,Ktos_rozwala_do_konca_ruiny_Wiezy_Quistorpa.html


Temat: Krytyka polskosci
...przez sie ich zainteresowanie losem bliskich. Niektorzy, jak ja, cynicznie uzywaja od stosunkowo niedawna dostepnych srodkow komunikacji (Internet) do okresowego, BEZPLATNEGO podladowywania nadwatlonych akumulatorow psychicznych. Przyslowie mowi, ze kazdy ma swojego mola co go gryzie. Otoz nawet na emigracji kazdy ma swoja dzialke problemow, ktore go stresuja, a nie ma lepszego pain killera niz zobaczyc, ze inni maja jeszcze gorzej (jest takie opowiadanie Mrozka, w ktorym facet utrzymuje sie z opowiadania tragicznej historii swojego zycia klientom w depresji, a ci po tej terapii wychodza od niego w podskokach). Na przyklad dzisiaj, dzien jak codzien. Rano ekipa kosiarzy skosila wokol domu trawe podlewana przez sterowane timerem sprinklery, z biznesu zadnych niepokojacych telefonow, zadzwonila tylko sprzataczka, ze przyjdzie pozniej niz zwykle i zebym nie zapomnial zostawic klucza w...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,44,26417856,26417856,Krytyka_polskosci.html


Temat: A mnie nurtuje...
A mnie nurtuje... ...pewna kwestia Otóż, po wielu trudach i staraniach, nareszcie udało mi się wypożyczyć II tom autobiografii. Tak sobie czytam powolutku i wczoraj zalęgło mi się takie pytanie: co z zaginionymi opowiadaniami Mrożka, które Gurua czytała w szpitalu po porodzie, po czym zapomniała tytułu? Wtedy napisała, ze "nie znalazła do tej pory", ale jakby nie było, to pisała to ponad ponad 10 lat temu. Odczepić się ode mnie te opowiadania nie mogą, odnalazły się czy nie..?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,14722,56572341,56572341,A_mnie_nurtuje_.html


Temat: Mrozek..
Sytuacja w EMPIK'u: Podchodzi klient do kasy i pyta o opowiadanie Mrożka pt."KARP", na to moj kumpel odpowiada ze jest napewno bo maja prawie wszystko Mrożka. Na to klient mówi że nie bo sprawdzał i na dziale "przyroda" jest tylko o rybkach akwariowych! Sytuacja wydarzyla sie przedwczoraj w EMPIK'u w Geancie w Kraq.   grzegorz drabik www.restaurants.pl
Źródło: topranking.pl/1549/mrozek.php


Temat: Nieobecne carskie pomniki
...twórczość skutecznie mnie do tego zniecheciła. Zresztą - na szczęście żyjemy w wolnym kraju, więc ani ja nie muszę czytać pana, ani pan mnie. Mój głos więc nie jest polemiką a jedynie prostym pytaniem porządkowym, połączonym z pewną prośbą - apelem. Nie dało się tego wszystkiego zawrzeć w jednym wpisie? Przecież to zwykłe śmiecienie. U siebie w domu też pan śmieci na podłogę rzuca? A może pan jest jak Ostatni Husarz z opowiadania Mrożka i bałaganiąc na forum Gazety prowadzi pan dojrzałą i bohaterską wojnę z michnikowszczyzną?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,52,94694283,94694283,Nieobecne_carskie_pomniki.html


Temat: Prześwietni Czterdziestoletni cz. XV
...godne podziwu, że po przebytym kilka lat temu udarze mózgu ma kłopoty z pisaniem i bezproblemowym czytaniem. Filu - mały zapasik piwa nalezy w taką pogode mieć zawsze w lodówce, to jest wręcz wymóg natury:-)) BEtko, Terakowska nalezy do moich ulubiuonych pisarek, choć tej ostatniej pozycji nie czytałam. Dzięki za przypomnienie, rozpoczynam szukanie. Czytałas pewnie "Poczwarkę"? Teraz wypozyczyłam sobie ostatnie opowiadania Mrożka. Na razie świetnie się czyta, choc sam mrożek nie zawsze jest całkiem strawny. Na Kuklińskiego póki co nie mam ochoty, może musze dojrzeć. Chochliku - twoja aktywnośc jest fantastyczna! I to pomimo upałów:))))) A watek za chwile bedzie, nieco inny niż zwykle:-))))
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,29,13004774,13004774,Przeswietni_Czterdziestoletni_cz_XV.html


Temat: Koty w lietaturze
opowiadanie Mrożka pt:"Maly przyjaciel"-bardzo je lubię wydaje mi się,że również Sapkowski napisał sporo opowiadań z tygrysami rozmiaru XS:))) w roli głównej
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,151,64197313,64197313,Koty_w_lietaturze.html


Temat: "Zasłużony" Klecha
...mnie ssać w żołądku. Otóż - chyba nie będzie innego wyjścia, jak rozłożyć tekst Piotrusia na czynniki pierwsze: Mamy tu: >Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego uhonorowano jako >ZASŁUŻONEGO DLA WOJEWÓDZTWA uwaga uwaga... arcybiskupa Ignacego >Tokarczuka! No uhonorowano. Sejmik zajmuje się od początku głównie zbieraniem się, głosowaniem nad uchwałami o treści wyjętej żywcem z opowiadań Mrożka lub Haszka i rozchodzeniem się. Mamy sejmik, na jakiśmy sobie zasłużyli. > Niech mi ktoś wytłumaczy - czym ten człowiek oprócz reprezentowania > zbrodniczej organizacji jaką jest Kościół katolicki zasłużył się mieszkańcom > tego województwa? > Czy dzięki niemu zyje się nam lepiej? > Czy jesteśmy mądrzejsi, czy też nadal uważa się Podkarpacie za bastion > katolicyzmu...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,69,3245910,3245910,_Zasluzony_Klecha.html


Temat: Reakcja Ryszarda Czarneckiego na wystawe kundli
Reakcja Ryszarda Czarneckiego na wystawe kundli Oburzenie p.Czarneckiego na zorganizowanie wystawy kundli w rocznice Wydarzen Sierpniowych stanowi klasyczna ilustracje przyslowia: "Uderz w stol, a nozyce sie odezwa".Przypomniala mi ta wdzieczna wypowiedz opowiadanie Mrozka o dzieciach, ktore ulepily na rynku balwana. Wieczorem kolejni radni przychodzili do rodzicow z pretensjami, poniewaz kazdy z nich uwazal, ze to jego karykatura stoi na rynku. A nawiasem mowiac kundle ciesza sie powszechnie opinia bardzo inteligentnych i odpornych na wszelkie infekcje psow.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,13,202472,202472,Reakcja_Ryszarda_Czarneckiego_na_wystawe_kundli.html


Temat: niezwykle właściwości dowodu osobistego
...zaczęli w ramach Patriotic Act te chipy identyfikujące pod skórę wszywać, ja poproszę na sercu, jak będzie wybór! A zaczęlo sie (ten stan oświecenia) w roku 1982, w stanie wojennym, po drugiej dobie mieszkania w namiocie z ÓBO, w strefie przygranicznej, nielegalnie i bez meldowania (okolice Szczawnicy-Krościenka): usłyszelim oboje płacz i zobaczylim że nasze zdjęcia w dowodach osbistych płaczą krwawymi łzami. I podoba mi się to opowiadanie Mrożka o pani co to w ramach dobrze pojętego poczucia obowiązku obywatelskiego po dziewięciu mieśiacach ciąży powiła dowód osobisty. (Ja bym dodał jeszcze ksiązeczke wojskową). Vaud, ad rem. Co do gupoty. Śmieszna jest w pewnych dawkach. Powyżej zaczyna się groza.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,12233,14715731,14715731,niezwykle_wlasciwosci_dowodu_osobistego.html


Temat: Oszukane dzieci
Jak najbardziej masz rację zjadliwy. Przypomina się opowiadanie Mrożka "Słoń" - a uczniowie, którzy chcieli uczestniczyć w tym konkursie "opuścili się w nauce i stali sie chuliganami. Podobno piją wódkę i tłuką szyby". A w konkursy nie wierzą. Chociaż pewnie geografia przyda im się w poszukiwaniu nowego miejsca do zamieszkania. I będą dzieci wiedziały jak wybiera się polityków, dyrekcję i zarządy spółek w konkursach - to takie przygotowanie do...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,70,58383771,58383771,Oszukane_dzieci.html


Temat: Ptaszek Ugupu.
Ptaszek Ugupu. Od dawna bezskutecznie poszukuję w internecie elektronicznej wersji opowiadania Mrożka "Ptaszek Ugupu". Jedna z najpiękniejszych historii ze świata zwierząt. Ktokolwiek widział...ktokolwiek wie... Pytanie pozakonkursowe: Dlaczego borsuki wychodziły z nor?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,384,79275205,79275205,Ptaszek_Ugupu_.html


Temat: Traba powietrzna w Polsce!
donk napisała: > Dokladnie! Po wyslaniu postu tez sie zastanawialem jak to sie nazywalo. > > Ale autora juz sobie nie przypominam. Wiesz kto to napisal? "Wesele w Atomicach" To takie fajne i madre opowiadanie Mrozka. Moze ci sie przypomni po cytacie : „Guzik chłopu nie zegarek!” he he he... Tylko nie wiem jak to sie ma "traby powietrznej" ( w rzeczywistosci to byl huragan..he he he )...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,44,14092278,14092278,Traba_powietrzna_w_Polsce_.html


Temat: Teletubisie promuja homoseksualizm!
Przy tej "szopce" przypomina mi się takie opowiadanie Mrożka o tym, jak to dzieci ulepiły sobie bałwanka- śliczny bałwanek był przedmiotem dumy i radości niewinnej gawiedzi, dopóki dorośli go nie zobaczyli i nie zaczęli podejrzewać dzieci (i bałwanka przy okazji) o niecne intencje... Pijak oczywiście dostrzegł w bałwanku czerwony nos...:(-Ach! czyli dzieci na pewno zrobiły to specjalnie, by się z niego naśmiewać)!!! Burmistrz (czy ktoś tam z władzy), że...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,14,63167388,63167388,Teletubisie_promuja_homoseksualizm_.html


Temat: Nie, żeby...
Dzięki, Ja22ku. Wydaje mi się jeszcze, że zdanie (a) tak skonstruowane pamiętam z prześmiesznego opowiadania Mrożka "Wesele w Atomicach", ale tekstu pod ręką nie mam i nie mogę sprawdzić. Z jednej strony byłby to cytat podejrzany o układy z angielskim, bo współczesny. Chociaż z drugiej strony, opowiadanie to naśladuje styl gwarowy, polski jak najbardziej. Chociaż z drugiej strony, Mrożek nie zawsze w Polsce pomieszkiwał, więc mogłoby się mu co nieco pomylić. Chociaż z drugiej strony, "Wesele w...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,32678739,32678739,Nie_zeby_.html


Temat: Polska w szponach mafii
Gość portalu: doku napisał(a): > Tylko przedterminowe wybory mogą uratować naszą ojczyznę. Nie masz racji... Zadne wybory juz nic nie pomoga. Teraz to juz tylko Pan Jezus i Matka Boska moga Polske uratowac. Choc niektorzy sadza, ze i Oni nie dali by rady... Pamietasz, a propos, krotkie opowiadanie Mrozka, jak to w Polsce restytuowano monarchie? Tlum szalal z entuzjazmu, czekajac na pierwsze wystapienie krola. Po wysluchaniu krotkiego przemowienia entuzjazm jednak zgasl. W tlumie rozeszly sie szepty, ze Polske zbawic moze jedynie wprowadzenie cesarstwa.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,13,7003338,7003338,Polska_w_szponach_mafii.html


Temat: Maturzyści, jak po jęzuku polskim?
Tematy z rozszerzonego egzaminu 1. Fragment opowiadania Mrożka "Lolo" - interpretacja i analiza 2. Fragment z Mysliwskiego "Kamień na kamieniu" i wiersz Różewicza "Słowa" - rola słów w relacjach międzyludzkich.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,157,79151928,79151928,Maturzysci_jak_po_jezuku_polskim_.html